Dluhy po smrti blízkého. Na co máte nárok?

- Reklama -rodina

Dědictví není jen o zisku, vaši blízcí vám mohou zanechat i dluhy. V rámci dědického řízení přechází totiž dluhy i na dědice, který pak debet zaplatí svými penězi. O to samozřejmě nikdo nestojí. Jaké jsou tedy možnosti, pokud se zemřelý zadlužil a my chceme z dědického řízení vyjít s čistým štítem? Poradíme vám, jak se v takové situaci zachovat.

Dědické řízení v kostce

Není nutné, abychom se o dědictví aktivně zajímali. Po úmrtí našeho blízkého zahájí dědické řízení soud, na základě úmrtního listu, jehož kopii mu automaticky předá matriční úřad. Řízení pozůstalosti pak vede notář, kterého soud určí. Na rozdíl od jiných situací není možné si v tento okamžik konkrétního notáře vybrat.

Jestliže je pro vás dědictví ziskové, budete muset notáři zaplatit i odměnu. V případě, že je pozůstalost předlužená, přebírá zaplacení notářovy odměny stát.

Notář udělá soupis majetku zemřelého a ten pak následně rozdělí do takzvaných dědických tříd. Těch je celkem šest, přičemž právě do první třídy patří manžel či manželka nebo registrovaný partner či partnerka a děti, kteří si pozůstalost dělí rovným dílem.

V další třídě jsou pak rodiče a sourozenci, případně druh, družka či jiní lidé, kteří se zemřelým alespoň rok před jeho smrtí žili ve společné domácnosti. Zároveň musí notář pochopitelně vzít v potaz i závěť či dědickou smlouvu.

Vyřízení dědictví je běh na dlouhou trať

Ze zákona není pro vyřízení dědictví stanovená žádná časově omezená lhůta. Všeobecně lze však říci, že standardní čas na vyřízení dědického řízení je zhruba čtvrt až půl roku. Záleží však na mnoha okolnostech.

Pro rychlé a bezproblémové vyřízení dědictví je nutné znát počet dědiců a je třeba mít přesný přehled o majetku – aktivech i pasivech.

Rovněž je možné, že po pozůstalém nezůstal žádný majetek, který by bylo možné do pozůstalosti připsat. V takovém případě soud dědické řízení zastavuje.

V případě dluhů mnoho dědiců rovnou odmítá celou pozůstalost jako celek, to však není nezbytné. Závazky z dědictví totiž může likvidátor vypořádat i tak, že něco zůstane. Pokud je v dědictví třeba i nemovitost, stále z toho můžete dost získat.

Dědictví bez rizika

Sami od sebe nemáte šanci zjistit, zda je váš blízký příbuzný zadlužený či nikoliv. Naštěstí se však o toto postará přiřazený notář, který na základě informací od institucí a z registrů udělá soupis majetku i dluhů. Případně, pokud máte podezření, že příbuzný po sobě nějaké dluhy zanechal, můžete si sami za poplatek ověřit stav v rejstříku exekucí, který spravuje Exekutorská komora.

Jestliže zjistíte, že byste dědili prakticky jen dluhy, můžete dědictví odmítnout. V tu chvíli se zříkáte všeho, co příbuzný měl. Tedy jak dluhů, tak i případného majetku.

Jestliže vám váš blízký odkáže například dům s hypotékou, musíte se ho buď vzdát, nebo začít úvěr na bydlení splácet. V tu chvíli se vám ale bude hodit vytvořený nový rodinný rozpočet a zaručené tipy:

  • Čas: Odmítnout dědictví můžete do jednoho měsíce od chvíle, kdy vás o tomto právu informuje soud. Jinak je nutné najít v rozpočtu peníze na případné splácení pohledávek, které za zemřelého budete přebírat.
  • Plusy i minusy: Na papír si sepište veškeré plusy i minusy svého rozhodnutí. Když si hypotéku převezmete, zjistěte si u banky, jaký je zůstatek úvěru, případně za jakých podmínek by bylo možné dluhy převést na sebe.
  • Výdělek na nemovitosti: Jestliže máte nějaké finance navíc nebo jste schopní zajistit si úvěr, pak je možné hypotéku doplatit a nemovitost následně prodat. Případně se po ukončení dědického řízení můžete pokusit prodat nemovitost i s hypotékou. Musíte si ovšem všechno dobře spočítat. Tak, abyste na tom neprodělali.

Dědické řízení a výhrada soupisu

V případě zanechání dluhů nebožtíkem je možný i kompromis. Pokud není možné přijetí dědictví (z důvodu vysokých dluhů), ale zároveň jej nechcete ani odmítat (například, pokud je ve hře například právě nemovitost), máte možnost požádat o takzvanou výhradu soupisu pozůstalosti.

V takovém případě se provede soupis aktiva pasiv a pokud dluhy budou převažovat, vaší povinností bude uhradit je pouze do výše dědictví. Rozhodně tedy nehrozí, že byste museli cokoliv platit ze svého. Na rozhodnutí máte opět jeden měsíc.

Likvidace pozůstalosti

Jestliže se rozhodnete pro výhradu soupisu, můžete zároveň požádat o likvidaci pozůstalosti. V takovém případě se krom notáře zapojí do dědického řízení i takzvaný likvidátor. Jde o výhodné řešení. Soud totiž vyzve, aby se případní věřitelé ozvali do určité lhůty a přihlásili se o své pohledávky.

V případě, že se některý věřitel nepřihlásí v dané časové lhůtě, má později už smůlu. Po uplynutí vyměřeného času určeného soudem všechny neohlášené pohledávky propadají. Tedy to, co zbyde po zaplacení dluhů, dostanete vy.

Dluhy z manželství

Jiná situace však nastává, pokud dojde k úmrtí manžela či manželky a zároveň jste měli společné jmění manželů. V takovém případě se dluhů vzdát nemůžete a není možné uplatnit ani výhradu soupisu. V tu chvíli se stáváte spoludlužníkem. Platí to v případě nejen bankovní, ale i nebankovní nebo on-line půjčky jako je například tato:https://razdvapujcka.cz/pujcka-online.

Výjimkou je pouze situace, kdy se dluhy netýkají společného majetku manželů, ale například děděného majetku jednoho z nich. A rovněž to neplatí také ve chvíli, když dluh vznikl například půjčkou bez vědomí druhého z manželů.

Co si však můžete zjistit, je případná existence pojistky na splacení dluhu v případě úmrtí. Pokud nic takového neexistuje a vy nevíte, zda budete schopní úvěr splácet, kontaktujte poskytovatele půjčky. Vysvětlete mu situaci a pokuste se domluvit na individuálních podmínkách pro splacení dlužné částky.

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich...

Novinky v internetových vyhledávačích

V letošním roce se očekává další výrazný posun v oblasti SEO služeb. S rozvojem technologií...

vivo X100 Pro: nový fotomobil s unikátní výbavou na českém trhu

Společnost vivo opět posouvá hranice profesionálního fotografování do kapsy. Nový smartphone vyvinutý ve spolupráci se...

Bleskový SEO test webové stránky pomáhá

V dnešní digitální době je pro každou webovou stránku klíčové dosáhnout co nejvyššího umístění ve...

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich...

Novinky v internetových vyhledávačích

V letošním roce se očekává další výrazný posun v oblasti SEO služeb. S rozvojem technologií...

vivo X100 Pro: nový fotomobil s unikátní výbavou na českém trhu

Společnost vivo opět posouvá hranice profesionálního fotografování do kapsy. Nový smartphone vyvinutý ve spolupráci se...
- Reklama -PR článek