Tento životní milník je ještě pozoruhodnější vzhledem k tomu, že jeho předchůdce Benedikt XVI. v roce 2013 ve stejném věku odstoupil z papežského stolce a zatím posledním pontifikem, který žil déle, byl před více než stoletím Lev XIII. (1810-1903).
Plošné snížení platů
František v tomto náročném období pandemie koronaviru zvládl červencovou operaci tlustého střeva a má stále dost sil, aby pokračoval ve svých návštěvách různých koutů světa.
Letos zavítal do Iráku, na Slovensko i do Maďarska, naposledy absolvoval cestu po Kypru a Řecku. „To, co vidím, je hodně energie,“ poznamenal na adresu papeže Antonio Spadaro, italský jezuitský kněz, novinář a spisovatel, který má k Františkovi velmi blízko.
Svatého otce přesto sužují četné problémy doma iv zahraničí. Čelí neustálé kampani odporu ze strany konzervativní katolické pravice. V letošním roce František vybízel církevní představitele, aby akceptovali finanční obezřetnost a zdá, že v tomto duchu plánuje pokračovat.
Ve snaze udržet na uzdě rozpočtový deficit Vatikánu nařídil plošné snížení platů pro kardinály o 10 % a v menší míře pro ostatní vatikánské zaměstnance.
V rámci boje proti korupci zase zavedl 40-eurový dárkový strop pro zaměstnance Svatého stolce. Přijal také zákon, který umožňuje trestně stíhat kardinály a biskupy vatikánským tribunálem, čímž připravil půdu pro soudní proces s jeho někdejším blízkým poradcem, kardinálem Giovannim Angelem Becciuem, v souvislosti s obviněními týkajícími se financí.
Případy sexuálního zneužívání
Mimo Vatikán si také nenašel mnoho nových přátel. Po schválení zákona z roku 2019, který nastiňuje způsob, jakým mohou být kardinálové a biskupové vyšetřováni za krytí sexuálního zneužívání, se převalilo několik takových případů v Polsku či Francii.
V září při rozhovoru se svými jezuitskými přáteli na Slovensku zmínil, že jeho červencový 10denní pobyt v nemocnici přinesl do řad konzervativních katolíků nový impuls.
„Někteří chtěli, abych zemřel. Vím, že byla dokonce setkání mezi kněžími, kteří si mysleli, že papež je v horším stavu, než se říkalo. Připravovali konkláve,“ řekl František o svých kriticích. Tato slova byla později zveřejněna ve vatikánském jezuitském časopise La Civilta Cattolica.
Navzdory Františkovu tvrdému postoji v pátek ráno sklidil velký narozeninový potlesk od kardinálů Svatého stolce, biskupů a kněží, kteří se k němu připojili v rámci adventního rozjímání.
Současnému papeži gratuloval emeritní
Papeži Františkovi k narozeninám poblahopřál i jeho předchůdce v úřadu, 94letý emeritní papež Benedikt XVI.
Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na Benediktova dlouholetého osobního tajemníka George Gänsweina, který však neposkytl žádné další podrobnosti o obsahu blahopřání. Dodal jen, že oba duchovní plánují i brzké osobní setkání.
Zpravodajský web Vatican News také napsal, že papež v pátek přijal gratulaci i od desetičlenné skupiny uprchlíků, kteří se díky němu dostali z uprchlického tábora na Kypru do Itálie, kam přicestovali jen ve čtvrtek. Někteří z nich jsou vzděláním lékaři či počítačoví technici.

Uprchlíci papeži popřáli „dlouhý život a zdraví“ a darovali mu obraz namalovaný afghánským uprchlíkem, který zobrazuje pokus migrantů o přechod přes Středozemní moře.
Vatican News dodali, že jde zatím jen o první skupinu migrantů, kteří se do Itálie dostali díky dohodě mezi Svatým stolcem a italskými i kyperskými úřady.
Svatý stolec už začátkem prosince během papežové apoštolské návštěvy na Kypru avizoval, že na žádost papeže do Itálie přijede několik uprchlíků z tamního záchytného centra.
Jak uvedl vatikánský mluvčí Matteo Bruni, „skupinu uprchlíků bude přímo podporovat Svatý otec a Komunita Sant’Egidio se postará o jejich začlenění do integračního programu trvajícího jeden rok“.