Papež František slaví 85. narozeniny

- Reklama -rodina

Tento životní milník je ještě pozoruhodnější vzhledem k tomu, že jeho předchůdce Benedikt XVI. v roce 2013 ve stejném věku odstoupil z papežského stolce a zatím posledním pontifikem, který žil déle, byl před více než stoletím Lev XIII. (1810-1903).

Plošné snížení platů

František v tomto náročném období pandemie koronaviru zvládl červencovou operaci tlustého střeva a má stále dost sil, aby pokračoval ve svých návštěvách různých koutů světa.

Letos zavítal do Iráku, na Slovensko i do Maďarska, naposledy absolvoval cestu po Kypru a Řecku. „To, co vidím, je hodně energie,“ poznamenal na adresu papeže Antonio Spadaro, italský jezuitský kněz, novinář a spisovatel, který má k Františkovi velmi blízko.

Svatého otce přesto sužují četné problémy doma iv zahraničí. Čelí neustálé kampani odporu ze strany konzervativní katolické pravice. V letošním roce František vybízel církevní představitele, aby akceptovali finanční obezřetnost a zdá, že v tomto duchu plánuje pokračovat.

Ve snaze udržet na uzdě rozpočtový deficit Vatikánu nařídil plošné snížení platů pro kardinály o 10 % a v menší míře pro ostatní vatikánské zaměstnance.

V rámci boje proti korupci zase zavedl 40-eurový dárkový strop pro zaměstnance Svatého stolce. Přijal také zákon, který umožňuje trestně stíhat kardinály a biskupy vatikánským tribunálem, čímž připravil půdu pro soudní proces s jeho někdejším blízkým poradcem, kardinálem Giovannim Angelem Becciuem, v souvislosti s obviněními týkajícími se financí.

Případy sexuálního zneužívání

Mimo Vatikán si také nenašel mnoho nových přátel. Po schválení zákona z roku 2019, který nastiňuje způsob, jakým mohou být kardinálové a biskupové vyšetřováni za krytí sexuálního zneužívání, se převalilo několik takových případů v Polsku či Francii.

V září při rozhovoru se svými jezuitskými přáteli na Slovensku zmínil, že jeho červencový 10denní pobyt v nemocnici přinesl do řad konzervativních katolíků nový impuls.

„Někteří chtěli, abych zemřel. Vím, že byla dokonce setkání mezi kněžími, kteří si mysleli, že papež je v horším stavu, než se říkalo. Připravovali konkláve,“ řekl František o svých kriticích. Tato slova byla později zveřejněna ve vatikánském jezuitském časopise La Civilta Cattolica.

Navzdory Františkovu tvrdému postoji v pátek ráno sklidil velký narozeninový potlesk od kardinálů Svatého stolce, biskupů a kněží, kteří se k němu připojili v rámci adventního rozjímání.

Současnému papeži gratuloval emeritní

Papeži Františkovi k narozeninám poblahopřál i jeho předchůdce v úřadu, 94letý emeritní papež Benedikt XVI.

Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na Benediktova dlouholetého osobního tajemníka George Gänsweina, který však neposkytl žádné další podrobnosti o obsahu blahopřání. Dodal jen, že oba duchovní plánují i ​​brzké osobní setkání.

Zpravodajský web Vatican News také napsal, že papež v pátek přijal gratulaci i od desetičlenné skupiny uprchlíků, kteří se díky němu dostali z uprchlického tábora na Kypru do Itálie, kam přicestovali jen ve čtvrtek. Někteří z nich jsou vzděláním lékaři či počítačoví technici.

Uprchlíci papeži popřáli „dlouhý život a zdraví“ a darovali mu obraz namalovaný afghánským uprchlíkem, který zobrazuje pokus migrantů o přechod přes Středozemní moře.

Vatican News dodali, že jde zatím jen o první skupinu migrantů, kteří se do Itálie dostali díky dohodě mezi Svatým stolcem a italskými i kyperskými úřady.

Svatý stolec už začátkem prosince během papežové apoštolské návštěvy na Kypru avizoval, že na žádost papeže do Itálie přijede několik uprchlíků z tamního záchytného centra.

Jak uvedl vatikánský mluvčí Matteo Bruni, „skupinu uprchlíků bude přímo podporovat Svatý otec a Komunita Sant’Egidio se postará o jejich začlenění do integračního programu trvajícího jeden rok“.

Další články autora

Svářecí technika: Invertorová svářečka nabídne široké využití

Pokud hledáte tu pravou svářečku, pak se nabízí invertorová svářečka. Díky použité technologii jde o...

Korál není jen mořským živočichem. Objevte korálové šperky

Modré moře, barevné rybky, průzračně modrá hladina a jemný vánek palem. Přesně to bude nejčastější...

Prodej firem: Získejte tu nejlepší nabídku

Při prodeji firmy mnohdy není cena klíčovým parametrem. Namísto toho se můžete zaměřit na výběr...

Mrazící kontejner: Prodej a pronájem spolehlivých kontejnerů

Mrazící a chladící kontejnery najdou využití v různých situacích. Zajistí spolehlivou přepravu, přičemž kontejnery si...

Nejnovější články

Svářecí technika: Invertorová svářečka nabídne široké využití

Pokud hledáte tu pravou svářečku, pak se nabízí invertorová svářečka. Díky použité technologii jde o...

Korál není jen mořským živočichem. Objevte korálové šperky

Modré moře, barevné rybky, průzračně modrá hladina a jemný vánek palem. Přesně to bude nejčastější...

Prodej firem: Získejte tu nejlepší nabídku

Při prodeji firmy mnohdy není cena klíčovým parametrem. Namísto toho se můžete zaměřit na výběr...
- Reklama -PR článek